Koňské sporty
Drezura
Základní informace....
Drezura Je základní jezdecká disciplína, jejímž cílem je při prováděných cvicích dosažení maximálního souladu mezi koněm a jezdcem.
- Prodloužený klus
- Prodloužený cval
Drezura musí být přirozeným pohybem vpřed (do strany), kdy kůň jde s chutí. Jezdec musí mít jemný, pružný sed a ruce musí jemně korigovat hlavu a týl. Kůň má být na kolmici, ne za kolmicí - větší chyba, než kdyby šel před kolmicí.
Drezura je další soutěž, při které jde hlavně o to, aby jezdec s koněm "splynuli", aby jezdec dával jen nepatrné povely a kůň je plnil jakoby sám od sebe. V této soutěži jde o koňské ladné pohyby a jezdcův perfektní sed a držení těla. Na tento druh sportu se každý teplokrevník nehodí. Drezurní kůň by měl mít velmi ladné pohyby a perfektní elegantní chody. Drezura je jedna z nejtěžších druhů koňských sportů. Stejně jako u parkuru i v drezuře jsou dané stupně obtížnosti. Jsou úplně stejné, liší se jen v tom, že v drezuře se ke stupňům obtížnosti nepojí výška překážek, ale různě těžké drezurní cviky a figury.
Drezurní kategorie
Dle obtížnosti jsou drezurní úlohy rozděleny do několika kategorií:
- Z (základní)
- L (lehká)
- S (střední)
- ST (středně těžká)
- T (těžká)
- TT (velmi těžká)
Parkur
Skoky mě také velmi fascinují... Ráda bych se v letošním roce zúčastnila alespon nějákých závodů a složila licenci.
Parkurové skákání je jezdecký sdrezurou port, ve kterém se jezdec na koni snaží v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu s překážkami. Parkur má úzkou souvislost s , kůň musí být velice dobře přiježděn a musí důvěřovat jezdci.V parkuru existuje několik stupňů obtížnosti od nejlehčího ZZ po nejtěžší T***. Každý stupeň má danou výšku překážek, přes které kůň skáče, určená je i maximální délka a počet skoků a kombinací, předepsané je i tempo. V tomto stupni může být překážka nanejvýš o 10 cm vyšší než je požadovaná výška stupně obtížnosti. Velmi často se v parkuru přistupuje k rozeskakování - pokud víc soutěžních dvojic dokončí parkur bez chyby (a podle propozic soutěže nerozhoduje čas), tyto dvojice se zúčastní ještě jednoho parkuru, který je většinou kratší a o něco obtížnější.
Překážky
Téměř všechny parkurové překážky mají shoditelnou část, její pád se trestá. Každá překážka se musí skákat ve stanoveném směru - vlevo je umístěn bílý praporek, vpravo červený.
Překážky se dělí na výškové (kolmý skok), šířkově (vodní příkop) a výško-šířkové (oxer). Druhy překážek jsou například: proutěnka, kolmý skok, vodní příkop, oxer, dvojbradlí, triplebar, zeď, …
In-out je překážka mezi níž není ani jeden cvalový skok. Zvyšuje pružnost jezdce.
Všestranost
Military jsou podle mého názoru velmi náročná disciplína. Jezdec a samozřejmě i kůň musí zvládat jak drezuru, parkur tak i všemožné druhy zvláštních překážek s různou obtížností. O všestranosti jen pár slov.....
Všestrannost je třídenní zkouška. Skládá se z drezurní úlohy, teréní jízdy s klusovými úseky, steplechase dráhy, z nejdůležitějšího úseku - teréní jízdy s pevnými překážkami a z parkuru. Všestrannost se jezdí ve stupních " Z" , " L" , " S" , " T" , " O" , buď v soutěži kompletní nebo dílčí.
Kůň pro všestranost
Předpokladem je dokončený základní výcvik a stáří koně nejméně 5let. Po dokončeném základním výcviku je svalstvo, klouby a šlachy koně připraveny pro náročné požadavky tréninku. Kůň vhodný pro všestrannost už v základním výcviku projevuje nebojácnost, chuť jít dopředu, ochotu ke skoku, dostatečnou rychlost, vytrvalost a charakterové vlastnosti.
Dostihy
A konečně dostihy. Asi jste už pochopili, že pro dostihy mám opravdu slabost... Je to velmi zvláštní sport a také si myslím že je úžasný všechen ten adrenalin, který u tohoto sportu jezdec zažívá.
Dostih je závod koní, ve kterém se účastníci snaží dostat do cíle jako první, a prokázat tak výkonnost koně, která je následně důležitá pro případné zařazení do chovu.Dostihy se v dnešní době pořádají na dostihových závodištích, každý dostih má určité propozice. Dostihový sport je samostatné sportovní odvětví, které se odlišuje od jezdeckého sportu.
Druhy dostihů
-
Rovinové dostihy – Jejich kurs je určitá vzdálenost na dráze bez překážek. Roviny slouží především jako výkonnostní zkoušky plemene anglický plnokrevník.
-
Překážkové dostihy – Kurs těchto dostihů obsahuje překážky, které koně musí bez výjimky překonat.
-
Steeplechase – Kurs steeplechase je vytyčen na travnaté dráze a jeho součástí jsou kromě proutěných překážek i překážky pevné, jejichž odskok i doskok jsou ve stejné úrovni.
-
Steeplechase cross country – Trať steeplechase-cross country vede přes travnatý, písčitý nebo zoraný povrch závodiště. Účastníci dostihu musí překonat stanovené překážky, z nichž nějaké musí mít odskok a doskok v nestejné úrovni a vyžadují snížení rychlosti, vylézání a slézání apod.
-
Dostihy přes proutěné překážky – V kursu těchto dostihů jsou zařazeny pouze proutěné překážky postavené na travnaté dráze.
-
-
Klusácké dostihy, dostihy v sulkách nebo v sedle, kůň smí v dostihu pouze klusat